Oktobra 1941. godine, na brdu ispod Grdičke kose, u današnjem Spomen parku, Kraljevo je gotovo nestalo. Osamdeset tri godine su prošle, ali Kraljevčani ne zaboravljaju nevino stradale, koji su živote položili na ovom svetom mestu
Danas su učenici kraljevačkih škola posetili, kao i svake godine Spomen park, dok su vence položile brojne delegacije i udruženja, porodice nevino streljanih žrtava, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, predstavnici Grada Kraljeva, Vojske, Policije, političke stranke, predstavnici bratskog grada Maribora i mnogi drugi.
Zoran Antić, državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja govoreći o kraljevačkom oktobru poodsetio je i na sve stradalnike širom Srbije u velikim ratovima.
-Danas smo se okupili da odamo poštu nevino stradalom srpskom narodu, našem običnom čoveku, nevinim žrtvama koje su utkane u nešto što se zove sloboda. Stalno nam stavljaju u usta da mi želimo nekakvu veliku državu, a kao što reče jedan naš veliki pisac Brana Crnčević “Bože koliko Srbija treba da bude mala da ne bi bila velika i da ne bi nikome smetala”. Upravo ti koji nas prozivaju ne shvataju da je najveća Srbija, Srbija nebeska. Srbija koja je pod zemljom. Najveća žrtva ovoga naroda u 19. i 20. veku je genocidna žrtva ovog naroda koji je podneo, kazao je Antić na obeležavanju 14. oktobra u Kraljevu.
-83 godine pamtimo. Da se sećanje ne ugasne, decu mi naučeni od naših, učimo da ni ono čemu ni mi svedočili nismo, utkaju u postojanje budućih, još nerođenih. 83 godine gradimo grad koji je gotovo nestao, na gradu koji je u nekoliko dana pod crnom zemljom nestao.. Danas ovde kraj ovih nemih humki, srce govori više nego reči. U Kraljevu podno golgotnog brega, njihova trenutna bolesna naslada naša je nezaceljena rana, obratio se prisutnim građanima gradonačelnik Kraljeva, dr Predrag Terzić.
Parastos je služilo sveštenstvo Eparhije žičke, a glumci Kraljevačkog pozorišta u amfiteatru Groblja streljanih izveli su scenski oratorijum Kraljevski venac posvećen nevino palim žrtvama.
A bilo ih je. Mnogo. Tačno 2.198 žrtava imenom i prezimenom, stradalo je na mestu današnjeg Spomen parka, u periodu od 15. do 20. oktobra daleke 1941. godine. Ovaj broj žrtava nije konačan, bilo ih je mnogo više, ali u Narodnom muzeju Kraljevo ističu da je ovo broj onih koji je do sada utvrđen. Poreklom, prezimenom, dokumentom..
Odmazde je bilo i u selima u okolini Kraljeva. Ukupno je streljano 2.255 civila. Među njima je bilo 106 dece i 29 žena.
Na mestu stradanja danas postoje čuveni spomenici, koji predstavljaju posečena stabla, posečene živote.
Najtragičniji događaj našeg grada, koji je bio pod opsadom okupatora i oko koga su se odvijale borbe, svoju žrtvu je položio.
Prema svedočenju pojedinih starih Kraljevčana, gotovo na svakoj kući u gradu se vijorio crni barjak. Svako je izgubio nekog, oca, brata, rođaka, prijatelja, komšiju…izgubili su svi. Kraljevo je gotovo nestalo.
U amanet nam je ostavljeno, da svakog 14. oktobra, posetimo Spomen park i poklonimo se senima nevino stradalih. To smo učili od najranijeg detinjstva i to nikada ne smemo da zaboravimo.
Diskutovanje