Na jednom zidu zgrade u Jug Bogdanovoj ulici broj 45, nastao je mural posvećen našem dr Milivoju Pavloviću, endokrinom hirurgu, koji je preminuo u decembru prošle godine. Narodni lekar, kako su ga uglavnom opisivali, je bio čovek maksimalno posvećen pacijentu i njegovom ozdravljenju. Prijatelji, poznanici i svi oni čije je živote dotakao u nekom trenutku, saglasni su sa činjenicom da je bio jedinstven i neponovljiv.

Lekar raskošnog znanja, utemeljenog na poštovanju, empatiji, čovekoljublju i svakodnevnoj brizi za svakoga ko mu se obratio za pomoć, bio je neposredan u komunikaciji sa svima.
Odavno je prerastao granice našeg grada, okruga, države, ali ga je ljubav prema kraljevačkoj kaldrmi, zavičajnoj Moravi i Kraljevčanima zadržala u rodnom gradu.
To je bio jedan od razloga da njegovi prijatelji i kumovi Kraljevu poklone mural sa likom dr Milivoja Pavlovića, u znak sećanja na ovog vanvremenskog lekara.
Mural je uradio beogradski umetnik Milan Milosavljević – Deroks, uz pomoć Jovana Šaulinovića. Takođe, veliku pomoć pri izradi murala pružio je i kraljevački slikar Miodrag Kojić.
Kako ističe Milan Milosavljević –Deroks, koji je već ukrašavao kraljevačke fasade, ovaj mural je monumentalnih dimenzija i ima veliku površinu.
-Nadam se da sam uspeo u nameri da verno prikažem čoveka koji je obeležio ovaj grad, a po reakcijama prolaznika vidim da ga prepoznaju i da sa odobravanjem pozdravljaju ovu inicijativu, rekao je umetnik.
Dr Biljana Radosavljević je u ime prijatelja koji su pokrenuli inicijativu za oslikavanje murala izjavila da im je želja bila da uspomena na ovog divnog čoveka bude sačuvana na vidljivom mestu, u gradu kome je svim srcem pripadao.
-Ovo je inicijativa Milivojevih najbližih prijatelja i kumova. Želeli smo da trajno postoji uspomena na njega, ne samo po onome što je radio, kakav je lekar bio i koliko je profesionalno dao ovom gradu, već i po tome koliko je traga ostavio među ljudima svojom toplinom i plemenitošću. Želeli smo da na nekoj zgradi u ovom gradu koji je toliko voleo bude njegov lik, da ga ne zaboravimo i da se sačuva uspomena na njega, rekla je ovom prilikom dr Biljana Radosavljević, kuma dr Pavlovića.
I tako je, u ulici u kojoj je živeo, zabeleženo da je među nama boravio čovek koji se preselio u nezaborav, zasluživši da se na muralu posvećenom njemu nađu reči Patrijarha Pavla: ”Nije lako biti čovek među ljudima”. A on je, pre svega, bio čovek. Veliki čovek…















Diskutovanje