Praznik Silaska Svetog Duha na apostole, poznat kao Duhovi ili Sveta Pedesetnica, svečano je obeležen u Kraljevu, gde su svoju slavu proslavili Grad Kraljevo i Crkva Svete Trojice. Tim povodom u Hramu Svete Trojice služena je Sveta liturgija kojoj je prisustvovao veliki broj vernika.
Bogosluženje su služili sveštenici Hrama Svete Trojice uz sasluženje bratstva drugih kraljevačkih hramova. Nakon liturgije obavljen je čin rezanja slavskog kolača i osvećenja slavskog žita, dok je za okupljene vernike u porti hrama priređeno posluženje.

Proslava gradske i hramovne slave započela je uoči praznika svečanim večernjim bogosluženjem, nakon čega je organizovana litija ulicama grada. Krsni hod krenuo je iz porte Hrama Svete Trojice do parka kod Duhovnog centra „Vladika Nikolaj Velimirović“, gde je osveštan zapis. Litija je potom nastavila do Trga srpskih ratnika i Spomenika srpskim ratnicima palim za slobodu otadžbine od 1912. do 1918. godine, a zatim i do Spomenika poginulima u ratovima od 1991. do 1999. godine ispred zgrade Gradske uprave.
Tom prilikom služen je pomen svim preminulim sugrađanima koji su svoje živote položili za „Krst časni i slobodu zlatnu“, dok su tokom litije upućivane molitve za mir, blagostanje i napredak grada i njegovih stanovnika. Povorka se Ulicom cara Dušana vratila u portu Crkve Svete Trojice, gde je obavljeno osvećenje petohlebnice.
Govoreći o značaju praznika, protojerej Milomir Radić istakao je da Silazak Svetog Duha na apostole predstavlja jedan od najvažnijih događaja u životu Crkve.
– Sveti Duh, Utešitelj, izliven je na svete apostole, a kroz krštenje i na svakog hrišćanina. To je duh blagosti, ljubavi, smirenosti, trpljenja i hrišćanske pobožnosti – rekao je Radić.
On je dodao da litija predstavlja simbol osvećenja prirode i svega što je Bog stvorio, kroz prizivanje Božjeg blagoslova na ljude i svet koji ih okružuje.
U obeležavanju slave učestvovali su predstavnici lokalne samouprave, sveštenstvo i brojni građani, a gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić ocenio je da praznik nosi snažnu poruku zajedništva.

– Ovo je prilika da se ujedinimo, da se složimo, da se saberemo, jer smo u prethodnih godinu dana imali mnogo podela, mnogo razjedinjavanja i ja verujem da ćemo u budućnosti biti mnogo složniji, a sve u cilju napretka našeg grada – poručio je Terzić.
Svečanosti su protekle u duhu tradicije, molitve i zajedništva, uz obeležavanje jednog od najvećih hrišćanskih praznika, koji se u pravoslavlju smatra rođendanom Crkve.















Diskutovanje