„Studenica je građena da spaja nebo i zemlju, da bude lestvica koja uzvodi ljude ka nebu, da slavi Trosančanog Boga u lepoti višnjega Jerusalima, u Carstvu nebeskom“ (patrijarh srpski Gospodin German 1899-1991. Govor na proslavi Osam vekova Manastira Studenice, 1986.)
U dolini reke Studenice, okružen borovim šumama, na 39 kilometru od Kraljeva, nalazi se jedan od najvećih i najbogatijih manastira Srpske pravoslavne crkve – manastir Studenica. Ovaj najveličanstveniji manastirski kompleks srednjovekovne Srbije od svog nastanka pa sve do danas predstavlja najveći duhovni i kulturni centar srpskog naroda.
Istorija Studenice
Manastir je u 12.veku osnovao veliki župan Stefan Nemanja, a gradjena je od 1183. do 1196. godine. Po izgradnji manastira, on se na državnom saboru odrekao prestola i prepustio ga svom srednjem sinu Stefanu Prvovenčanom, a zajedno sa svojom suprugom Anom se zamonašio se i dobio ime Simeon. Posle dve godine monašenja u Studenici, Simeon odlazi u Svetu Goru, gde sa svojim sinom Rastkom , a po odobrenju vizantijskog cara Aleksija Komnena, podiže manastir Hilandar, a nedugo zatim se i upokojio.
1206.godine Sveti Sava na zahtev svoje braće Stefana i Vukana donosi njegove mošti u Studenicu gde ih po drugi put sahranjuje. Srpska Pravoslavna crkva ga je proglasila svecem i nazvan je Simeon Mirotočivi koji se slavi 26/3 februara, zbog čudotvornih miomirisa koji su potekli iz njegovog groba. Upravo zbog njegovih svetih moštiju Studenica postaje mesto Simeonovog poštovanja, i mesto okupljanja mnogobrojnih vernika.
Poseta veličanstvene Studenice je duhovno i umetničko okrepljenje i doživaljaj za pamćenje, a za posetioce je izgradjen konak koji omogućava prijatan boravak vernika i posetilaca. Ovaj kulturno istorijski dragulj se upisao na listu svetske kulturne baštine sedam godina nakon spomeničkog kompleksa Stari Ras, odnosno 1986.godine.
Verski turizam poslednjih godina je u ekspanziji, a veliki broj mladih svakodnevno poseti ovaj, jedan od najlepših manastirskih kompleksa. I svi isto kažu – tu osete mir, i u iskrenoj molitvi provedu vreme na mestu, baš kako je počivši patrijarh srpski Gospodin German rekao, tamo gde se zemlja spaja sa nebom…
*Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva*
Diskutovanje